Cities: Skylines 2 - usługi czekają istotne zmiany

Usługi w Cities: Skylines 2 będą podobne o tych z pierwszej gry, ale studio Colossal Order szykuje spore zmiany w ich funkcjonowaniu.

Trzeba zaznaczyć, że długość dzisiejszego wpisu to głównie efekt szczegółowego omówienia licznych usług, do których dostęp gracze Cities: Skylines 2 będą musieli zapewnić mieszkańcom wirtualnych metropolii.

Nikogo chyba nie zaskoczy, że w „dwójce” powrócą wszystkie podstawowe usługi z oryginalnego Cities: Skylines. Policja, opieka zdrowotna (i zakłady pogrzebowe), edukacja, zarządzanie odpadami, transport etc. będą stanowić istotny element funkcjonowania miasta.

Nowością będzie kategoria Komunikacja, która skupi powracające usługi pocztowe oraz wyodrębnioną z nich telekomunikację (w tym Internet).

Niemniej, jak w całej grze, zajdą tu spore zmiany. Niektóre wynikają z innych mechanik, w tym modyfikacje w rozwijaniu i zwiększaniu zasięgu większości usług poprzez awansowanie powiązanych z nimi budynków (zamiast wznoszenia kolejnych, jak w „jedynce”).

Ulepszenia będą dzielić się na trzy kategorie: operacyjne, rozbudowę i „zabudowę dodatkową”. Pierwsze dadzą dostęp do nowych funkcji, drugie jedynie zwiększą „pojemność” placówki, na przykład maksymalną liczbę pacjentów lub pojazdów albo zasięg i produktywność.

Oczywiście tu też będzie stosować się zasada z budynkami, o której wspomniano w poprzednim dzienniku dewelopera: zarówno „awans”, jak i utrzymanie tak rozwiniętych placówek będzie kosztowny. Lepiej więc będzie zastanowić się, czy na pewno potrzebujemy dodatkowego skrzydła w szpitalu lub ulepszenia elektrowni.

Co ważne, gracze nie będą musieli zapewnić całemu miastu równomiernego dostępu do usług. Każda dzielnica otrzyma własne wartości związane z zadowoleniem mieszkańców, ale też pozwoli ustalić funkcjonowanie usług w jej obrębie (w tym koszt korzystania z nich oraz opłaty za wodę i elektryczność).

W sumie w grze będzie 12 „strategii” (policies): pięć dla dzielnic i siedem dla całego miasta.

Usługi będą miały przełożenie na wartość terenu – ale nie tak jak w „jedynce”, w której masowe stawianie odpowiednich budynków bezpośrednio zwiększało cenę gruntu. Jak wspomniano tydzień temu, w CS 2 wartość ziemi będzie uzależniona od spełnienia potrzeb mieszkańców danej strefy. Innymi słowy, od tego, czy ludność oraz firmy są skłonni zapłacić większy czynsz.

Jest to o tyle istotne, że różni mieszkańcy będą mieć odmienne potrzeby. Zostanie to uzależnione m.in. od ich wieku i sytuacji. Pracownicy biurowi będą potrzebować głównie szybkiego dojazdu do pracy, podczas gdy rodziny z dziećmi nie obejdą się bez szkół.

Niemniej pewne potrzeby będą musiały zostać zaspokojone w każdej strefie. Częste braki prądu skutecznie zniechęcą mieszkańców i firmy do pozostania w danym miejscu, a wysoki poziom zanieczyszczenia sprawi, że nawet najbardziej atrakcyjne dla turystów punkty będą przez nich omijane.

Do tych ogólnych zmian dochodzi mnóstwo pomniejszych modyfikacji, takich jak nieobowiązkowa edukacja powyżej podstawówki, możliwość importowania i eksportowania usług itd.

Jeśli chcecie poznać więcej szczegółów, zajrzyjcie do dziennika dewelopera na oficjalnej stronie firmy Paradox Interactive, na której w następnych tygodniach ukaże się jeszcze osiem podobnych wpisów. Najbliższy z nich będzie dotyczył mechanik związanych z dwoma wspomnianymi dziś kwestiami: wodą oraz energią elektryczną.

Premiera Cities: Skylines 2 nastąpi 24 października. Tytuł ukaże się na komputerach osobistych oraz konsolach PlayStation 5 i Xbox Series X/S. Ponadto gra będzie od razu dostępna w ofercie usługi Game Pass.

Źródło:
"Entelarmer" - GRY-OnLine


Klemens
2023-07-17 19:51:10